Vítejte na stránkách věnovaných našemu chovnému psu plemene hovawart!

Simba se narodil 4.5. 2014 v chovatelské stanici Gasko Prim jako největší štěně z vrhu. Byl nám tedy doporučen paní chovatelkou Janou Svobodovou, jako nejvhodnější pro náš záměr mít psa ke statku. Z něco málo přes půl kilové kuličky narostl téměř 40-ti kilový medvěd, který na svou sílu mnohdy zapomíná ;-), zejména při vítání a mazlení.

Sestřička Shanti Gasko Prim je velmi úspěšná na výstavách a v roce 2015 získala titul Českého junior šampiona.

Původně jsme začali chodit na cvičák jen aby získal správné základní vychování a socializoval se mezi cizími psy. Brzy se však ukázalo, že nás to docela baví a že Simba má na hovawarta velmi vyvinutý kořistnický pud a začali jsem se věnovat i obranám (Simba má v hlavě kalendář a i kdybych chtěla zapomenout tak každé pondělí netrpělivě vyhlíží, kdy už vyrazíme na obrany :-D a kontroluje zda nechci odjet bez něj). No a když už jsme u toho, stopy přišly tak nějak samozřejmě...

Jako správný hovík mě při tréninku rád potrápí nějakou novinkou (proč bychom to nezkusili jinak než ostatní, že?). Nejlepší kousky si samozřejmě schovává na závody nebo na zkoušky. Posledním trikem byla náhlá ztráta sluchu při povelu "vstaň" :-D, který před nástupem na plac zcela bezpečně ovládal.AKTUALITY:
29.8. 2017 Ačkoli jsme plánovali v červenci složit zkoušku ZVV1, okolnosti a tréninkové možnosti nám to nedovolii, takže jsem se na poslední chvíli (týden před zkouškou) rozhodla zkusit štěsti v ZPS1. Před zkouškou jsme si 2h stopu a ostré lomy zkusili jen třikrát a z toho dvakrát to byla katastrofa. Riskla jsem to a nakonec nám přálo počasí i výběr terénu. Na stopě jsme získali krásných 93 b. (musíme vylepšit předměty - Simba je zalehává břichem, a malé ověření ke konci stopy (asi 10 metrů před koncem !). Na poslušnosti jsme si odnesli nádherných 96b.!

13.5. 2017 Pod dlouhé době jsme zase vyrazili na výstavu, tentokrát do Tábora na Speciální výstavu Hovawartů. Ve třídě pracovní jsme měli velmi silnou konkurenci dalších devíti špičkových psů. Na umístění to nevyšlo, ale odnášíme si známku "Výborný" s krásným posudkem, kde nám paní rozhodčí vytkla jen horší vybarvení znaků.

8.5. 2017 Zvládli jsme to! Stopařskou zkoušku Fpr2 jsme zvládli na výbornou s 96 body! Tím se nám otevírá možnost přihlásit se opět na mistrovství Hovawart klubu stopařů 2017 v kategorii Fpr3.

22.3. 2017 Začali jsme přípravu na první zkoušku, kterou bude 8.5. stopařská FPr2. Prvotní rozčuchání na vlastních stopách máme za sebou a již jsme našlápli i první stopu cizí. Kladečka se nám trochu zasnila při našlapání a tak měla první cizí stopa 600 kroků! :-D Simba se ale nenechal odradit a pracoval ukázkově. Jen na posledním úseku již bylo znát že je to delší než je zvyklý (obvykle šlapu tak 300 - 350 kroků) a neoznačil poslední předmět. Musela jsem ho vrátit a až poté předmět označil. I tak velká spokojenost a hlavně máme ze stopování čím dál větší radost!

Také jsme se rozhodli po delší době opět vyrazit na výstavu a tentokrát na speciální výstavu Hovawartů do Tábora, 13.5. 2017. Bojovat budeme již ve třídě pracovní.

19.11.2016 jsme se zúčastnili závodu podorlické ligy za naši ZKO Luková. Simba měl premiéru - první obrany v cizím prostředí a na cizího figuranta. Poslušnost byla jako vždy - povel vstaň na třetí pokus a čuchání a plazení na dlouhodobém odložení. I tak nás pan rozhodčí odměnil 41 body, takže jsme si oproti zkoušce vlastně polepšili :-)
Obrana byla na Simbu slabší - cizí prostředí se hodně promítlo do výkonu. Simba se na zástěnách ztratil. První neoběhnul a ke druhé se mu nechtělo. Po opakovaném povelu nakonec do makety nakoukl a jakmile zjistil že je tam figurant, začal makat naplno. Zákusy byly pěkné a plné, při pouštěčkách byla znát nervozita z cizího figuranta a hodně poskakoval kolem. Takže obrana tentokrát za 39 bodů :-(  Štěstí se na na nás ale usmálo a obsadili jsme v závodě krásné druhé místo!

 5.11. 2016 jsme se Simbou úspěšně složili zkoušku ZM. Stopa byla moc povedená, malinké ověření na lomu a dvakrát na úseku nás stály 3 bodíky ale i tak se 47 b za stopu jsem byla moc spokojená a měla jsem více odhodlání do dalších oddílů. Poslušnost je naší nejslabší stránku a to se potvrdilo opět na zkoušce. Pomalé provádění cviků, způsobené nepozorností nás stály nějaké body ale nejvíc se Simba předvedl na odložení kde si musel očuchat kde co a málem se z odložení odplazil...V tu chvíli by se ve mě krve nedořezal. Nakonec si to nějakým záhadným zbystřením rozmyslel a poslední minutku ležel ukázkově. Takže poslušnost za 39 b. Obrany jsem se nebála, to je naše silná stránka. I tak byla znát nervozita (má a náledně i Simbova), kdy byl trochu opatrnější při vyštěkání a zákusy byly slabší než na trénincích. Rozhodčí nás však odměnil krásnými 46 bodíky. Celkem tedy za 132 bodů!